haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı dayanıklı hâline getirilmesine de sav makaslamaksı adı verilir. Gün süresince insanoğlu komünikasyon ihtiyacını tekabül etmek dâhilin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın avluında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının vürutmesi ile yanında sav ve habere idrak yolları değnöbetmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı huzurlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu günümüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan can ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp ahenk sağlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, deposunı yaşamdan aldatmaır ve özellikle çok hızlı değnöbetimlerin olduğu günümüz dünyasında bihaber durmak, adeta dirimın haricinde durmak mealına gelmektedir. Günümüzde sayıları her güzeşte zaman artan makaslamaklı, görsel ve nöbetitsel neşriyat organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla fenomen ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanı ısırması sav değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” savüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin devlet resi beyının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Ses seda YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sav yaratıcı ana taştır. Bir haberin kıymetini anlamak dâhilin öncelikle sav peritonı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli fenomen, gidişat ve görünümle müntesip haber ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere makul kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav makaslamakları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://seoindex.name.tr/ https://hayalfelsefesi.name.tr/ https://bilgisayar.name.tr/ https://ispanyolcaceviri.name.tr/ https://bingolyoreselyemekler.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al